Farklılığı yakalamak isteyenlerin eşsiz tercihi; yeşilin ve mavinin buluştuğu ve doğayla iç içe örülmüş coğrafyanın adresi, Urla…

Diyelim oturmuş yazıyorum
Birden duruyor kalem
Bir görüntü ak kâğıtlarda
Ev ev sokak sokak
Yine Urla oluyor konum
Bir ağız mızıkam var
Üflüyorum
Re mi fa sol la
Bir es mi giriyor araya
Ya Urla?

Necati Cumalı, “Urla’da Zaman” adlı şiirinde böyle anlatıyor çok sevdiği Urla’sını…

Doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir belde olan Urla’nın en önemli tarihi kişiliklerinden biridir. Kırsal bir ortamda üzüm bağlarının gölgesindeki küçük oteller, pazar yerleri, sanat sokakları… Ruhları coşturan gerçek bir Ege kaçamağı için, asmalarını, bölge şaraplarını, rengarenk meyve ve zeytin ağaçlarını, ağ atmış balıkçı teknelerini ve tabi ki, nazlı kedilerini görmek için Urla tam bir doğa cennetidir.

Urla’nın bu özelliklerine ilaveten kaliteyi, şıklığı ve konforu, günün her anında yaşamanın ve yaşamaktan keyif almanın güzelliğini sunan bir mekan Maison Vourla…

DOĞA, DENIZ, TARIH VE BOL OKSIJEN…

35 km İzmir’in batısında yer alan, tam on iki adayı kucaklayan Urla, kentin denize bulanmış kokusunun en keskin duyulabildiği yerdir… Ege’nin doğası, tarihi ve kültürünü koruyabilmiş Urla, tertemiz havasıyla “Ege’nin akciğeri” kabul ediliyor.

Çam ormanları ve asırlık zeytin ağaçları, Ege’nin masmavi suları, bol oksijenli havası, köklü geçmişi, sakin sokakları ve sımsıcak insanlarıyla karşılıyor Urla konuklarını ve renkleriyle büyük şehirlerin kargaşasından kaçanlara sığınak oluyor.

MEYVE VE SEBZE CENNETI

Bereketli topraklarında zengin çeşit meyve ve sebzenin yetiştiği Urla’da her cuma, cumartesi ve pazar kurulan pazarlar, ne ararsanız bulabileceğiniz yerler.  Urla’ya bağlı köylerden pazarlara gelen üreticiler, tarladan yeni toplanmış taze sebze ve meyveden, çiçek fidesine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Pazarlarda, Urla’nın ünlü enginarı, bamyası, tereyağı, saf zeytinyağı, turp otu ve radikası Ege mutfağının olmazsa olmazlarını görebilirsiniz.

ON IKI ADALI CENNET

Urla’nın en yüksek noktasını 650 metrelik rakımıyla Teke Dağları oluşturuyor. Urla, 40 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine, plaj ve koylara sahip. Urla’yı diğer ilçelerden ayıran en önemli özelliği, İzmir Körfezi’nde bulunan toplam on iki adadır. Bu adalardan dördü iskâna açık; diğer adalarsa günübirlik turizmde önemli bir yer tutar.

Bu adaların isimleri şöyle sıralanıyor:

 • Karantina Adası
 • Taş Ada
 • Pınarlı Ada
 • Yassıca Ada (Alman Adası)
 • Pita Adası
 • Eşek Adası
 • Adacık
 • Güvercin Adası
 • Hekim Adası
 • Uzunada  (Kösten)
 • Menteş Adası (Kel Ada)
 • Yılanlı Ada (Özbek Adası)

Kuzeyinde İzmir Körfezi, güneyinde Düden Körfezi ve Seferihisar, batısında Çeşme, doğusunda ise Güzelbahçe’nin yer aldığı Urla’nın nüfusu 50 bin civarındadır. Nüfusunun büyük bir kısmını Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Yunanistan ve Arnavutluk göçmenleri oluşturuyor.

URLA’NIN TARİHİ

Bugün Urla’da iki bilimsel kazı yürütülüyor: Limantepe ve Klazomenai kazıları… İskele Mahallesi’nde yer alan bu iki antik yerleşimde yapılan arkeolojik kazılar, Urla’nın, Ege’nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Limantepe Höyüğündeki kazılarda MÖ 4. bin Orta Kalkolitik döneme ulaşılırken, daha da eski dönemlere ulaşılması bekleniliyor.

Antik dönemin en önemli tarihçilerinden Herodot tarafından bildirilen on iki İon kentinden biri olan Klazomenai kentinin kalıntıları bugün İskele Mahallesi’nde, denize komşu tarlalarda ve kıyıya yakın Karantina Adası üzerinde bulunuyor. Matematik, astronomi bilgini ve İÖ 5. yüzyıl doğa düşünürlerinin en ünlüsü Anaksagoras’ın da doğum yeri olan Klazomenai’deki kazılarda bulunan büyük fırınlar ve atölye, buradaki İÖ 7-6. yüzyıllarda seramik sanayinin büyüklüğünü gösteriyor. O dönemde Karadeniz, Güney İtalya ve Akdeniz kıyılarındaki kolonilere ihraç edilen, savaş sahneleri ve hayvan figürleriyle bezenmiş Klazomenai vazoları bugün bile dünya müzelerinde önemli yer tutuyor.

Dünyanın bilinen en eski zeytinyağı tesisi Urla’da

Klazomenai ayrıca zeytinyağı ticaretinde isim yapmış bir antik kent. Kalıntıları arasında yer alan ve MÖ 6. yüzyıla tarihlenen zeytinyağı işliği, tanımlanabilen en eski zeytinyağı üretim tesisi. Bu tesis, Ege Üniversitesi koordinasyonunda yeniden inşa edildi. Sit alanında aynı tarihlerden kalma ve zeytinyağı işliğiyle bağlantılı bir de demirci işliği bulunuyor.

İÖ 5. yüzyıl ortalarında Klazomenai, Pers saldırısına uğrar ve bu antik kentte yaşayanlar tam karşıdaki Karantina Adası’na göç eder.

Vourla

Urla’nın ismi, halk dilindeki bir rivayete göre ilçenin adı Latince ve Rumcada bataklık manasına gelen “vourla” kelimesinden türemiş.

URLA’NIN ÜNLÜ İSİMLERİ

29 Şubat 1900’de Urla’da doğan ve çağdaş Yunan şiirinin en büyük ustaları arasında olan Yorgo Seferis’in annesi Rum asıllı bir Urlalı. On dört yaşına kadar Urla’da yaşayan Seferis, şair ve yazarlığının yanı sıra Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede diplomatik görevlerde bulundu. Seferis, 1963’te “Üç Kırmızı Güvercin” adlı şiir kitabıyla Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Urla’da her sene anılan iki ünlü isim daha bulunuyor: Necati Cumalı ve Tanju Okan… Ünlü edebiyatçımız Necati Cumalı’nın kendi adını taşıyan sokaktaki evi, “Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi” adıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzisyen Tanju Okan ise 1973’te memleketi Urla’ya dönerek İskele Mahallesi’ne yerleşti ve hayatının geri kalan kısmını Urla’da geçirdi. Her yıl Necati Cumalı ve Tanju Okan’ın ölüm yıldönümlerinde anma törenleri yapılıyor.

Bunları yapmadan Urla’dan ayrılmayın

 • Urla’nın yöresel yemeklerini tadın
 • Urla’nın meşhur katmerini deneyin
 • Malgaca içmelerinin suyundan için
 • Güvendik Tepesi’nden güneşin doğuşunu ve batışını izleyin
 • Karantina adasındaki antik Klazomenai kentinin kalıntılarını görmek için dalın
 • Özbek Köyü’nde bin yıllık zeytin ağaçlarını ziyaret edin
 • Bademler Köy Tiyatrosu’nda bir oyun izleyin
 • 14 Ağustos Bağbozumu Şenliği’ne katılın
 • Klazomenai’deki, dünyanın en eski zeytinyağı işliğini gezin
 • 3 bin 500 yıllık Uluburun teknesinin birebir modellendiği tekneyi görün
 • Urla’nın şarap evlerinde bağların içinde bir kadeh şarap yudumlayın
 • Zafer Caddesi’nde eski yapılar arasında geçmişe uzanın

Eşsiz, Davetkar ve Romantik

İskele Mahallesi, 2106 Sokak No. 2, Urla, İzmir Telefon: 0232 752 2255 Fax: 0232 752 2600 e-mail: info@maisonvourla.com